Marcin Godlewski Agencja Multimedialna
O mnie Prace Kontakt

System akredytacji mediów

Podczas współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji zostało mi powierzone zadanie zaprojektowania systemu do akredytacji dziennikarzy na spotkania z politykami. Założenie było takie, aby stworzyć system przyjazny zarówno dziennikarzom jak i organizatorom konferencji prasowych, co nie jest niczym zaskakującym. Termin user-friendly nabiera jednak znaczenia jeśli uświadomimy sobie jak wiele funkcjonalności zostało dostarczonych do tego systemu. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych przykładów.


Funkcjonalności dla dziennikarzy:


  • edycja tematyki oraz sposobu odbieranych powiadomień,
  • wyszukiwanie wydarzeń zawężone do zainteresowań zalogowanego użytkownika,
  • konto uwzględniające pracę dla kilku redakcji jednocześnie,
  • zgłaszanie osób trzecich oraz sprzętu transmisyjnego dla wybranej redakcji,


Funkcjonalności dla administratorów:


  • definiowanie grup docelowych przy wysłce komunkatów,
  • dodawanie podmiotów organizujących wydarzenia wymagające akredytacji,
  • obsługa dziennikarzy pracujących dla kilku redakcji jednocześnie,
  • zbiorcza akceptacja/odrzucanie wielu wniosków,

Zakres prac


Poniżej opisuję zakres prac w jakie byłem zaangażowany jako projektant UX.

Architektura informacji

Konsultacje analityczne na każdym etapie projektu. Stworzenie architektury informacji w podziale na 4 obszary: rejestracja / konto dziennikarza / administrator podmiotu akredytującego / superadministrator systemu.

Opracowanie procesów:

Rejestracja / Aktywacja konta
Customizacja konta
Zapisy na wydarzenia / Akredytacja
Tworzenie / Zarządzanie komunikatami
Dodawanie podmiotów akredytujących

Makiety UX/UI

Rozrysowanie i zamakietowanie wszystkich obszarów z użyciem formularzy i komponentów z Design Systemu Gov.pl, przygotowanie projektu dla developerów.

Wyzwania


Poniżej opisuję ciekawe wyzwania i problemy z dziedziny UX z jakimi się zetknąłem pracując nad makietami dla systemu Pressroom.

Problem: praca w kilku redakcjach

Pierwotnym założeniem systemu było to, że dziennikarz zakładając konto w systemie akredytacji mediów, podaje redakcję z jaką jest związany. Jeśli pracowałby w dwóch redakcjach i chciałby korzystać z systemu w imieniu obu redakcji, musiałby założyć dwa oddzielne konta. Na pewnym etapie przeprowadzone zostały badania z respondentami z branży dziennikarskiej. Badania wykazały, że duża liczba dziennikarzy współpracuje z więcej niż jedną redakcją i przełączanie się między kontami będzie uciążliwe.

Rozwiązanie: multikonto dziennikarza

Decyzja o zmianie koncepcji była oczywista: zamiast oddzielnych kont dla każdej redakcji, robimy konto zbiorcze. Wymagało to zaprojektowania nowych filtrów do wyszukiwania wydarzeń oraz bardziej rozbudowanych narzędzi do określania preferencji tematycznych użytkownika w zależności od redakcji. Wyniki badań UX mają coraz większe przełożenie na doskonalenie powstających narzędzi i są arguementem, z którym truno polemizować.

Problem: brak redakcji w bazie systemu

Wymogiem projektu było stworzenie mechanizmu otwartego dla wszystkich dziennikarzy ale z zabezpieczeniem przed tworzeniem nieistniejących redakcji. Baza redakcji miała być rozwijana zarówno przez administratorów jak i samych dziennikarzy. Jednym z pciekawych roblemów w procesie rejestracji było umożliwienie zarówno wyboru redakcji istniejącej w bazie jak i dodanie nowej redakcji do bazy w przypadku jej braku.

Rozwiązanie: połączenie funkcji input, autocomplete i dodaj redakcję

Przy pracy nad procesem rejestracji dziennikarza chciałem uniknąć sytuacji, kiedy po wpisaniu nazwy redakcji okazałoby się, że redakcja nie figuruje w bazie danych, a system pyta użytkownika co w związku z tym chce zrobić. Zależało mi na tym, aby narzędzie nie rozdzielało ścieżki na: wybór redakcji i dodanie redakcji. Rozwiązaniem okazało się pole tekstowe typu input, które po rozpoczęciu wpisywania frazy rozwija listę podpowiedzi dostępnych elementów. Jeśli fraza nie pokrywa się z żadną nazwą w bazie redakcji, użytkownikowi wyświetlany jest przycisk z możliwością dodania redakcji do bazy. Następnie wyświetlany jest komunikat o tym, że nazwa redakcji zostanie dodana po jej weryfikacji, ale sam proces rejestracji może być kontynuowany.

Chcesz porozmawiać o innych wyzwaniach i szczegółach pracy UX?
Zapraszam do kontaktu.